Antakya’da 2 saatte 1400 yıllık kültür dersi

habibineccar

1 Habib-i Neccar Camii

Buraya uğramadan dua etmeden olmazdı. Zira Hz. Ömer’in islam devletinin başındayken, Hz. İsa’nın iki havarisin de mezaları burada… Birçok kez savaşlar ve doğal afetlerden yenilense de dokusunu kaybetmemiş. Minarenin sağında Habib Neccar, Şemun Safa; solunda Yahya ve Yunus’un türbelerini ziyaret edebilirsiniz.

leban

2 Antakya Ortodoks Klisesi

Yeruşalem (Kudüs) Kilisesinden sonra en eski kilise Kudüs’ten sonra ikinci merkez sayıldığı için Antakya Patrikliğine “Ana Kilise” denir. Antakya’yı gezerken  Hıristiyanlığın Kudüs’ten Antakya’ya , bu topraklardan tüm Anadolu’ya; buradan da Avrupa’nın içlerine yayılmasında en büyük pay kuşkusuz Aziz Petrus ve Pavlus’undur. Aziz Petrus, Aziz Pavlus azizlerinin yaşamış olduğu kilise ile Protestan Kiliseleri oldukça yakın.

Antakya sokakları

3 Eski Antakya Sokakları

Leban’dan çıktıktan, hemen yakınında olan Habib-i Neccar’a geçtikten sonra yürümek için çok sağlam bir bahanemiz var. Antakya’nın en eski evlerinin olduğu sokakları gezeceğiz. Burada fotoğraf çekmek için gelsem de sokaklarda bakkallara girerek, bakkal kokusunu içime çektiğim, avluları geniş evlere girebilmek için bahaneler bulurken, Fatma Teyze bizi çağırıyor. Gelin bakalım benim de sizin gibi kızlarım var okuyorlar diye… Öyle güzel çağırıyor ki hemen evine giriyoruz kırk yıllık komşumuz gibi… Antakya’nın türk kahvesi, İstanbul kahvesinin 10 ile çarpılmış sertliğinden olduğundan delikanlı kahvelerimizi içiyoruz. Sohbet ederken, diğer komşular geliyor derken kuruldu mu bizim dost meclisi… Çok güzel anılar, muhabbetler koyup kalbimize veda ediyoruz.; görüşmek üzere diye…Eski Antakya Çarşısı

4 Tarihi Antakya Çarşısı

Antakya mutfağının sihirli değneğinin baharatar olduğunun idrakından sonra, “Hatay Uzun Çarşı”yı gezmeye başlıyorum. Annemi arayıp, nelerden arayım diye sorarken her seferinde aynı baharatçıya gelip, seçmelerimi tamladıktan sonra… Defne yapraklarından yapılan sabunlardan, keseleri ucuz ve çok kaliteli olan duş malzemelerinden bolca alıyorum. Bir de şişelerde satılan kırık zeytinleri de bu handan almak çok mantıklı olabilir.

 Antakya kalınacak otel

5 The Liwan Otel

Habib-i Neccar, Eski Antakya Çarşısı, Asi Nehri’ne oldukça yakın olan Liwan Hotel’in binası Suriye’nin ilk başkanının konutu olarak inşa edilmiştir. Bina genelinde geleneksel bir dekor ve mobilyalar bulunmaktadır. Konaklama yapmak için seçtiğimiz bu otel şehrin ortasında olması, Hatay ve Suriye’nin gelenekselliğini hissediyorsunuz.