Frida Kahlo’nun gardrobu

Hiç kimsenin ne giyip içtiğinde değiliz ve online lottery. Ama söz konusu canımız Frida olunca bilmek istediklerimizin sayısı artıyor. Modanın ikonu olmadan önce Frida olmuş desek yalan olmaz. Frida’nın ölümünden sonra,  Diego Riviera Fridanın eşyalarını bir banyoya koyup üzerine kilidi vurduğu ve kimsenin görmesine bakmasına izin vermediği rivayet olunur. Sonra kendisi de ölmeden önce tüm bu eşyaları yakın dostları Dolores Olmedo’ya bırakmış. 15 yıl kimseye göstermemesini söylemiş ama Olmedo olayın vefameti ile  2002 yılında kendisi de ölünce tüm bu eşyalar Frida Kahlo müzesine kalmış.

nail_polish_29384231312

15 yaşında okula giderken geçirdiği trafik kazasının hissettirdiklerini ifade ederken;

“Tuhaf bir çarpışmaydı bu ; şiddetli değil, ağır ve yavaştı, herkesi sarstı, beni daha çok sarstı. insanın çarpışmanın farkına vardığı, ağladığı doğru değil. gözümden tek damla yaş akmadı ve demir çubuk, kılıcın boğayı delmesi gibi beni deldi geçti.”

frida2

“Ağrımı boğmak için içtim; ama lanet olası ağrım yüzmeyi öğrendi.”

frida_3

Kazadan sonra yaşadığı dönemdemdeki eserlerinden bahsederken;

Yaşamım boyunca kaç korse kullandım ? kabaca otuz diyebilirim. onları süsledim ; boyalarla,küçük kumaş parçaları yapıştırarak, renkli tüyler, minik ayna parçaları ile süsledim onları

frida1

Diego’nun,  kız kardeşi ile ilişkisi olduğunu öğrenince şu satırları yazmış ressam:

“Hoşgörülü ve özgürlükçü olmaya çalıştım. hepimizin dünyaya bir kere geldiğini ve yaşamımızı hem nicel hem nitel olarak en iyi biçimde geçirmemizin mantıklı olduğu fikrini benimsemeye çalıştım. yine de acı çekiyordum. üstelik acı çekmekten dolayı suçluluk duyuyordum, çünkü özgürlükçü düşüncelere sahip olduğunu söyleyen birinin böyle bir acı çekmesi yakışıksızdı. bir kısır döngüydü, kendimi kurtaramıyordum. aylar geçiyor ilişkileri hala sürüyordu.”

frida_4

Bir defa, seçme şansım yoktu. ve aslında pek de önem vermeksizin resim yapmaya başladım. böylece bana eziyet edip her an beni sorgulayacak az kalsın kimliğimi elimden alacak olan aynadan görüntüyü çaldım “